Skip to content

581 Eggerts Crossing Rd

Trenton, NJ 08638

Built 2000

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block194
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,742
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
20%
Improvement Value:$175,100
80%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+6.4%
2024$8,048+5.4%
2023$7,639+1.4%
2022$7,530+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3799, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook NaN, Page NaN