Skip to content

113 Walters Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1990
Industrial

Last Sale Price
$554,600
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block194
Lot30.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage6,565
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
16%
Improvement Value:$417,500
84%
Total Assessment$496,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,519+6.4%
2024$18,348+5.4%
2023$17,415+1.4%
2022$17,167+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$554,600
Sq Ft6,565DeedBook 6464, Page 1627Recorded11/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 2572, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1990