Skip to content

22 Arctic PkwyTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block42
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1S M
Dwellings1
ZoningB-H
Sq Footage6,462
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
60%
Improvement Value:$133,400
40%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,211+6.4%
2024$12,418+5.4%
2023$11,787+1.4%
2022$11,619+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950