Skip to content

131 Walters Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2010
Industrial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 6, 2010

Property Information

Block194
Lot45.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage10,500
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
20%
Improvement Value:$512,000
80%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,319+6.4%
2024$25,679+5.4%
2023$24,374+1.4%
2022$24,026+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$975,000
DeedBook 6089, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5192, Page 112