Skip to content

147 Walters Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2007
Industrial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block194
Lot45.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage9,800
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
15%
Improvement Value:$626,500
85%
Total Assessment$740,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,140+6.4%
2024$27,391+5.4%
2023$25,998+1.4%
2022$25,628+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5584, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5192, Page 112