Skip to content

421 Robbins Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block21.01
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1S F
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,702
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
28%
Improvement Value:$46,300
72%
Total Assessment$64,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,529+6.4%
2024$2,377+5.4%
2023$2,256+1.4%
2022$2,224+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,702DeedBook 6381, Page 1424Recorded9/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1948