Skip to content

408 Hazel Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block21.01
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
26%
Improvement Value:$53,100
74%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,836+6.4%
2024$2,666+5.4%
2023$2,530+1.4%
2022$2,494+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,080DeedBook 6473, Page 1796Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948