Skip to content

132 Weber Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1938

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block71
Lot333
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,044
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
45%
Improvement Value:$57,000
55%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,051+6.4%
2024$3,808+5.4%
2023$3,614+1.4%
2022$3,563+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 6342, Page 1729Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 6181, Page 1119Recorded10/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1938