Skip to content

429 Hazel Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block21.01
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,413
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
30%
Improvement Value:$47,000
70%
Total Assessment$66,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,627+6.4%
2024$2,470+5.4%
2023$2,344+1.4%
2022$2,311+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,413DeedBook 6559, Page 1920Recorded6/24/2024

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 6355, Page 545Recorded1/15/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$243,033
DeedBook 6212, Page 996

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5129, Page 37

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968