Skip to content

425 Hazel Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1952
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block21.01
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage2,745
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
13%
Improvement Value:$124,400
87%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,612+6.4%
2024$5,276+5.4%
2023$5,007+1.4%
2022$4,936+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,745DeedBook 6580, Page 294Recorded1/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 6355, Page 545Recorded1/15/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$243,033
DeedBook 6212, Page 996

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5129, Page 37

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952