Skip to content

Eggerts Crossing Rd(Block 213 Lot 6)Trenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block213
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$507+6.3%
2024$477+5.4%
2023$453+1.4%
2022$446+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5644, Page 193

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2918, Page 22