Skip to content

445 Eggerts Crossing Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block213
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,128
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
35%
Improvement Value:$84,300
65%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,074+6.4%
2024$4,769+5.4%
2023$4,527+1.4%
2022$4,462+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,128DeedBook 6575, Page 1127Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3158, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1960