Skip to content

442 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Sep 19, 2013

Property Information

Block214.01
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,948
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
17%
Improvement Value:$219,900
83%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+6.4%
2024$9,760+5.4%
2023$9,264+1.4%
2022$9,132+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 6177, Page 1125

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5627, Page 125

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910