Skip to content

262 Claflin Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block179
Lot336
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,016
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
20%
Improvement Value:$221,300
80%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+6.4%
2024$10,248+5.4%
2023$9,727+1.4%
2022$9,588+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6283, Page 1412Recorded5/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$61,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6242, Page 1815Recorded3/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5843, Page 13