Skip to content

20 Alexander Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Date
Jul 31, 1978

Property Information

Block214.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,732
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
31%
Improvement Value:$171,600
69%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+6.4%
2024$9,246+5.4%
2023$8,776+1.4%
2022$8,651+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2078, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1952