Skip to content

133 Nancy Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block214.01
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,377
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
37%
Improvement Value:$137,300
63%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+6.4%
2024$8,011+5.4%
2023$7,604+1.4%
2022$7,496+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 6267, Page 248Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2582, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1955