Skip to content

40 Crescent AveTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jan 20, 2015

Property Information

Block162
Lot211
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,386
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
31%
Improvement Value:$123,100
69%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+6.4%
2024$6,614+1.4%
2023$6,523+1.4%
2022$6,430+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6213, Page 552Recorded3/2/2015

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6187, Page 1017Recorded2/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960