Skip to content

388 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block214.02
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,448
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
34%
Improvement Value:$138,800
66%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240+6.4%
2024$7,745+5.4%
2023$7,351+1.4%
2022$7,247+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,448DeedBook 6577, Page 1599Recorded12/18/2024

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2941, Page 116

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953