Skip to content

390 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block214.02
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage825
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
40%
Improvement Value:$106,100
60%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+6.4%
2024$6,536+5.4%
2023$6,204+1.4%
2022$6,116+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft825DeedBook 6609, Page 457Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft825DeedBook 6573, Page 476

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft825DeedBook 6571, Page 1884Recorded10/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953