Skip to content

57 Bakun Way

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Sep 29, 1986

Property Information

Block214.03
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
32%
Improvement Value:$160,400
68%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,040+6.6%
2024$8,482+5.5%
2023$8,038+1.5%
2022$7,920+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968