Skip to content

120 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 29, 1998

Property Information

Block155
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,338
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
28%
Improvement Value:$136,700
72%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+6.4%
2024$7,032+5.4%
2023$6,674+1.4%
2022$6,579+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3419, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1960