Skip to content

110 Nancy Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block214.07
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,703
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
34%
Improvement Value:$149,500
66%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+6.4%
2024$8,396+5.4%
2023$7,969+1.4%
2022$7,855+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft1,703DeedBook 6403, Page 1167Recorded5/13/2020

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6195, Page 1148Recorded6/19/2014

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3343, Page 61

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 2557, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1960