Skip to content

61 Rockland Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block214.17
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,703
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
27%
Improvement Value:$213,300
73%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+6.4%
2024$10,858+5.4%
2023$10,306+1.4%
2022$10,159+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,703DeedBook 6377, Page 1129Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6326, Page 712Recorded5/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965