Skip to content

3 Heather DrTrenton, NJ 08638

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block214.09
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
32%
Improvement Value:$168,000
68%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722+6.4%
2024$9,139+5.4%
2023$8,674+1.4%
2022$8,551+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4741, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1964