Skip to content

87 Nancy LnTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block214.10
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,264
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
37%
Improvement Value:$138,500
63%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+6.4%
2024$8,089+5.4%
2023$7,678+1.4%
2022$7,568+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4799, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1962