Skip to content

5 Worthington Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1963

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block214.12
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
38%
Improvement Value:$129,900
62%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+6.4%
2024$7,775+5.4%
2023$7,379+1.4%
2022$7,274+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3501, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1963