Skip to content

11 Running Brook Rd W

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Mar 23, 2000

Property Information

Block554
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,176
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
33%
Improvement Value:$141,500
67%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+6.4%
2024$7,830+5.4%
2023$7,432+1.4%
2022$7,326+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 3792, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1968