Skip to content

4 Heather DrTrenton, NJ 08638

Built 1963

Last Sale Date
Dec 13, 2063

Property Information

Block214.13
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
32%
Improvement Value:$165,200
68%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557+6.4%
2024$8,984+5.4%
2023$8,527+1.4%
2022$8,405+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1686, Page 57

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,544DeedBook 6581, Page 223Recorded1/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963