Skip to content

2 Heather Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1964

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block214.13
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,823
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
32%
Improvement Value:$176,200
68%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+6.4%
2024$9,579+5.4%
2023$9,092+1.4%
2022$8,962+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 6298, Page 1325Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5738, Page 103

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4465, Page 287

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 3712, Page 80

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964