Skip to content

70 Nancy Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1969

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block214.14
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,574
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
39%
Improvement Value:$134,700
61%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,645+6.4%
2024$8,126+5.4%
2023$7,713+1.4%
2022$7,603+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,574DeedBook 6322, Page 566Recorded4/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969