Skip to content

19 Lopatcong DrTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 7, 1998

Property Information

Block519
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
40%
Improvement Value:$149,300
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+6.4%
2024$9,243+5.4%
2023$8,773+1.4%
2022$8,648+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3431, Page 21

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2775, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1962