Skip to content

39 Rockland RdTrenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block214.18
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
36%
Improvement Value:$149,000
64%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+6.4%
2024$8,559+5.4%
2023$8,123+1.4%
2022$8,008+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6305, Page 1833Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6175, Page 517Recorded7/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1965