Skip to content

122 Green Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 7, 1996

Property Information

Block215
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,331
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
33%
Improvement Value:$141,000
67%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,303+6.4%
2024$7,804+5.4%
2023$7,408+1.4%
2022$7,302+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3101, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1940