Skip to content

1894 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block215
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage1.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
31%
Improvement Value:$174,400
69%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,903+6.4%
2024$9,309+5.4%
2023$8,836+1.4%
2022$8,710+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,440DeedBook 6578, Page 761Recorded12/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1940