Skip to content

40 Clement Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1932

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block222
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,800
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
30%
Improvement Value:$184,900
70%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,352+6.4%
2024$9,731+5.4%
2023$9,236+1.4%
2022$9,104+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6232, Page 1422Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2546, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1932