Skip to content

507 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 1998

Property Information

Block222
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
34%
Improvement Value:$128,700
66%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,717+6.4%
2024$7,254+5.4%
2023$6,885+1.4%
2022$6,787+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950