Skip to content

18 Crown RdTrenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block223.01
Lot150
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,953
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
31%
Improvement Value:$180,600
69%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+6.4%
2024$9,675+5.4%
2023$9,183+1.4%
2022$9,052+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,953DeedBook 6438, Page 65Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3074, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1962