Skip to content

5 Blue Ridge DrTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block562
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,930
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
38%
Improvement Value:$154,300
62%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,825+6.4%
2024$9,235-15.5%
2023$10,926+30.7%
2022$8,359+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,930DeedBook 6464, Page 349Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 6268, Page 923Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 6181, Page 1580Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972