Skip to content

2184 Pennington Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block223.01
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SG 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,365
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
30%
Improvement Value:$187,700
70%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,619+6.4%
2024$9,982+5.4%
2023$9,474-9.5%
2022$10,467+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6149, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1960