Skip to content

11 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2020

Property Information

Block223.02
Lot153
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,844
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
34%
Improvement Value:$162,300
66%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+6.4%
2024$9,091+5.4%
2023$8,629+1.4%
2022$8,506+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,500

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 6179, Page 1144Recorded9/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962