Skip to content

8 Woodhampton Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 4, 2003

Property Information

Block223.07
Lot120
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,749
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
35%
Improvement Value:$155,300
65%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+6.4%
2024$8,843+5.4%
2023$8,394+1.4%
2022$8,274+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4547, Page 294

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 2951, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960