Skip to content

86 Brophy Ct

Trenton, NJ 08638

Built 1991

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block223.10
Lot211
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,003
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
22%
Improvement Value:$334,700
78%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,814+6.4%
2024$15,805+5.4%
2023$15,001+47.1%
2022$10,197+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,003DeedBook 6423, Page 1245Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$336,000
Sq Ft2,003DeedBook 6398, Page 722Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$218,800
DeedBook 3569, Page 22

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 2580, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1991