Skip to content

8 Misty Morn Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block559
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,044
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,100
28%
Improvement Value:$172,700
72%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+6.4%
2024$8,828+5.4%
2023$8,379+1.4%
2022$8,260+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$467,500
Sq Ft2,044DeedBook 6614, Page 1001Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2830, Page 337

Property Sale

Sale
$75,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982