Skip to content

25 Clover Hill CirTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block223
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,197
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
23%
Improvement Value:$235,700
77%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,007+6.4%
2024$11,287+5.4%
2023$10,713+1.4%
2022$10,560+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$341,000
Sq Ft2,197DeedBook 6405, Page 254Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 6257, Page 205Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957