Skip to content

26 Farm RdTrenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$188,700
Last Sale Date
Aug 9, 1994

Property Information

Block223
Lot170
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,115
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
33%
Improvement Value:$171,400
67%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+6.4%
2024$9,438+5.4%
2023$8,958+1.4%
2022$8,831+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$188,700
DeedBook 2872, Page 132

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958