Skip to content

42 Crown RdTrenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Date
Sep 18, 1978

Property Information

Block223
Lot214
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
26%
Improvement Value:$243,900
74%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,967+6.4%
2024$12,189+5.4%
2023$11,569+1.4%
2022$11,404+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2083, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1978