Skip to content

44 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Date
Jul 11, 1978

Property Information

Block223
Lot215
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
28%
Improvement Value:$223,300
72%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,157+6.4%
2024$11,427+5.4%
2023$10,846+1.4%
2022$10,692+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2076, Page 773