Skip to content

50 Crown Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1989

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block223
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,604
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
25%
Improvement Value:$268,200
75%
Total Assessment$356,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,021+6.4%
2024$13,180+5.4%
2023$12,510+1.4%
2022$12,331+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4346, Page 212

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4083, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN