Skip to content

21 Federal City Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block223
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
26%
Improvement Value:$173,100
74%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+6.4%
2024$8,647+5.4%
2023$8,208+1.4%
2022$8,091+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000
Sq Ft1,908DeedBook 6383, Page 647Recorded10/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950