Skip to content

23 Federal City Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$220,111
Last Sale Date
Oct 2, 2003

Property Information

Block223
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
30%
Improvement Value:$141,100
70%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+6.4%
2024$7,464+5.4%
2023$7,085+1.4%
2022$6,984+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,111
DeedBook 4639, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1950